فرماندار شهرستان تایباد
محسن سیاح
فرماندار شهرستان تایباد

    .     .     .
۱۴۰۰/۰۵/۰۳

جلسه شورای اداری شهرستان تایباد برگزار گردیدبه گزارش روابط عمومی فرمانداری " به ریاست مهندس سیاح فرماندارشهرستان تایباد جلسه شورای اداری این شهرستان با حضور حجت الاسلام ملکی امام جمعه شهرستان تایباد ، جناب مولوی توکلی امام جمعه اهل سنت تایباد ، مدیران و روسای دستگاه های اجرایی شهرستان تایباد در محل سالن پیامبر اعظم(ص) فرمانداری برگزار گردید.
 
مهندس سیاح فرماندار شهرستان تایباد در جلسه شورای اداری این شهرستان بیان داشت : از همه مردم و مدیران شهرستان می خواهیم برای شرکت در نمازهای جمعه اهتمام ویژه داشته باشند تا این فریضه اسلامی هر چه با شکوهتر در شهرستان برگزار شود.
رئیس شورای اداری شهرستان تایباد ، اظهار کرد: نماز جمعه سنگر و پایگاه اصلی  اسلام است و دغدغه امام جمعه  شهرستان در خصوص تعدد نمازهای جمعه در مساجد یومیه را مورد حمایت و پیگیری قرار خواهیم داد.
وی افزود: موضوع تامین آب شرب در شهرستان اهمیت ویژه ای دارد، البته مشکلاتی داشتیم ولی انصافا اقدامات ارزشمندی انجام پذیرفت. تا کنون بالغ بر ۱۰ میلیارد تومان هزینه کردیم تا آب شرب را پایدار کنیم. سال گذشته ۵ حلقه چاه جدید حفر شد که بخشی از آنها وارد شبکه توزیع شده است.
مهندس سیاح ادامه داد: از تمام ظرفیت های شهرستان استفاده کردیم تا این خشکسالی بی سابقه و البته موضوع کرونا و همچنین قطعی برق را پشت سر بگذاریم و یک‌ وضعیت پایدار ایجاد کنیم. توصیه و تاکید ما بر صرفه جویی است.
رئیس شورای اداری شهرستان تایباد به موضوع بیمارستان اشاره کرد و گفت: پیگیری های زیادی انجام شده است. دو گزینه جدید برای زمین بیمارستان معرفی کردیم، نیازمند مداخله در سطح ملی هستیم و لازم است که جلسه ای با وزارت بهداشت و درمان داشته باشیم. با وجود مشکلات فیزیکی بیمارستان فعلی، کادر پزشکی بیمارستان ارتقا یافته است، دو دستگاه آمبولانس تهیه شد، خرید تجهیزات و داروهای کرونایی و تعمیرات بخش دیالیز انجام پذیرفت و همچنین دستگاه های مدرن و جدیدی برای اکسیژن نصب شده است و چند مرکز بهداشت روستایی نیز به بهره برداری رسیده و بعضی ها در آستانه بهره برداری است.
مهندس سیاح گفت: یک دغدغه ای در بحث مرز دوغارون در بحث تردد مسافری داشتیم که با هماهنگی هایی که با وزارت امور خاجه و حمایت استاندار خراسان رضوی صورت گرفت  مرتفع گردید. ما در لایه اول در عمق افغانستان و سه لایه در مرز دوغارون کنترل وضعیت بهداشتی و کرونایی را انجام می دهیم.
لایه اول در شهر هرات است، لایه دوم در نقطه صفر مرز دوغارون، لایه سوم در مرکز بهداشت مرزی و لایه چهارم نیز توسط بخش خصوصی کنترل ها انجام می پذیرد و افراد مشکوک به کرونا به خاک افغانستان بازگشت داده می شوند.
مهندس سیاح با اشاره به پیک جدید کرونا گفت: شروع پیک جدید در تایباد برابر با میانگین پیک های قبلی بوده و این جهش خطرناکی را نشان می دهد، البته عادی انگاری مردم و تغییرات ژنتیکی ویروس هم از عوامل‌ موثر این پیک است.‌ اگر حساسیت افرینی و خود حفاظتی در شهرستان نداشته باشیم، احتمال اینکه این پیک، پیک سختی برای شهرستان باشد، متصور است.
مهندس سیاح تصریح کرد: خوشبختانه با پیگیری که در خصوص واکسن کرونا صورت گرفت ،  هم سهمیه تایباد افزایش یافت و هم سن تزریق ۵ سال از رده سنی اعلامی کمتر شد، تایباد با وجود این سهمیه واکسیناسیون توفیقی نداشته است و از میانگین استانی پایین تر هستیم، در حالی که فریمان ۸۰ درصد جامعه هدف تزریق واکسن داشتند، اما تایباد ۴۸ درصد و در این موضوع نیازمند مشارکت جدی همشهریان عزیز هستیم. واکسیناسیون نقش مهمی در کاهش ابتلا و مرگ‌ دارد.
حجه الاسلام حسین ملکی ابرده، امام جمعه شهرستان در جلسه شورای اداری بیان داشت :: جامعه وقتی بالنده و رشید است که بصیرت، عبودیت، معنویت و مقاومت در سایه سار ولایت را مدنظر بگیرد
حجت الاسلام و المسلمین حسین ملکی ابرده؛ امام جمعه شهرستان تایباد در جلسه شورای اداری شهرستان گفت: امام هادی ع می فرماید: در قیامت انسان ها با عمل خود شناخته می شوند. دنیا بازار و مردم بازاریان آن هستند.
وی با اشاره به اهمیت نماز جمعه گفت: امام هادی ع می فرماید: کراهت دارد که روز جمعه (قبل از نماز) انسان به دنبال کار و سفر برود و پس از نماز جمعه سفر و کار برکت دارد.
امام جمعه تایباد تصریح کرد: نماز جمعه یک‌رسانه بسیار مهم و با قدرت است که جامعه را به لحاظ فرهنگی و اعتقادی رو به سوی تعالی سوق می دهد.
مولوی توکلی، امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در این جلسه گفت : به بهانه کرونا در شهر نماز جمعه های متفرقه برگزار می شود که شرعا مشکل دارد، از مسئولین درخواست می شود با جلوگیری از آنها جلو این مسائل گرفته شود، نماز جمعه مشارکت عمومی و موجب وحدت مردم است
مولوی توکلی؛ امام جمعه اهل سنت شهرستان تایباد در جلسه شورای اداری تایباد اظهار کرد: عید قربان، عید بندگی و رهایی از اسارت نفس و طاغوت است، امیدواریم خداوند به ما توفیق دهد که از پیروان راستین حضرت ابراهیم ع و فرزند گرانقدرش اسماعیل ع باشیم.
وی با بیان اینکه خداوند یک سوره برای نماز جمعه نازل کرده است، گفت: باید گرامی بداریم سالگرد اقامه اولین نماز جمعه در جمهوری اسلامی به دستور امام خمینی (ره) توسط مرحوم آیت الله طالقانی اقامه گردید.
امام جمعه اهل سنت تایباد تصریح کرد: نباید نماز جمعه را کوچک فرض کرد، اهمیت نماز جمعه به اجتماع بزرگ آن است، متاسفانه اخیرا به بهانه های واهی در سطح شهر نماز جمعه های متفرقه بسیاری در تایباد برگزار می شود که شرعا درست نیست و فضیلت نماز جمعه را نابود می کنند. البته مردم که اطلاع ندارند و می روند پشت سر افرادی که تابع نفس خود هستند نماز جمعه می خوانند. فضیلت نماز جمعه به اجتماع آن است و باید جلوی این اتفاق نامبارک را گرفت.
مولوی توکلی با تبریک هفته فنی و حرفه ای، گفت: امروز علم در دانشگاه وجود دارد، ولی متاسفانه کارایی ندارد، حرفه آموزی را باید جدی گرفت و آن را دنبال کرد. خوشبختانه با حضور معاون وزیر، اعتباراتی که قول داده بود، واریز شد و تجهیزات خوبی خریداری شده است.
امام جمعه تایباد با اشاره به موضوع زمین بیمارستان تایباد گفت: مناسب این شهر نیست که یک زمین برای آن در نظر گرفته نشود. بیمارستان فعلی جوابگوی جمعیت نیست و فرسوده است. تقاضای مردم این است که به نسبت جمعیت، بیمارستانی مجهز و جدید ساخته شود.
نماینده مجلس باید پیگیر این موضوع باشد و باید بیاید و تکلیف زمین را مشخص کند، نمی شود که بخاطر یک زمین یک شهر معطل باشد. از همه مسئولان تقاضا داریم وضعیت این زمین را مشخص کنند.
حیدر احسانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد: در حال حاضر حدود ۲۰ بیمار در بخش کرونای بیمارستان و ۴ بیمار در بخش icu بستری هستند، شهروندان پروتکل ها را رعایت کنند
حیدر احسانی، مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان تایباد گفت: از ابتدای شیوع تا کنون ایران ۵ پیک را شاهد بوده که تایباد ۴ مورد آن را دیده است. پیک فعلی پیک دلتا (هندی) است و افزایش شیوع به این ویروس بر می گردد که قدرت سرایت آن بیشتر از ویروس های قبلی است.
وی افزود: ما فعلا نارنجی هستیم و این نارنجی شکننده است، ظرفیت بیمارستان تکمیل شده و باید بخش دیگری به این بیماری اختصاص دهیم. تعطیلی مشاغل و اجتماعات توسط پروتکل های ملی انجام می پذیرد‌.
احسانی گفت: تا این لحظه ۲۰ بیمار بستری داریم و ۴ بیمار بدحال در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند. و از ابتدای سال تا کنون ۴ مورد فوتی بر اثر‌ کرونا ثبت شده است. سهمیه واکسن تایباد با پیگیری فرماندار تایباد افزایش یافته است، بنابراین افرادی که بالای ۵۵ سال هستند به مراکز مراجعه کنند و واکسن دریافت کنند.
وی افزود: با این سهمیه و پیگیری فرماندار ما خیلی زود به رده سنی ۵۰ سال خواهیم رسید و از مردم تقاضا می‌کنیم هرچه سریعتر نسبت به واکسیناسیون اقدام کنند، چرا که علت پایین مرگ در شهرستان ما به همین مبحث واکسیانسیون بر می گردد.
مدیر شبکه بهداشت و درمان تایباد گفت: متاسفانه رعایت پروتکل های بهداشتی کاهش یافته است و دستگاه ها از ارائه خدمت به افرادی که ماسک نمی‌زنند خودداری کنند.
 
همزمان با سالگرد اقامه اولین نمازجمعه جمهوری اسلامی، از زحمات محمد قالیباف، مسئول ستاد نمازجمعه مسجدجامع احناف تجلیل به عمل آمد


منبع : زیرپرتال فرمانداری تایباد
۱۴۰


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   PleaseSendVote
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان