.     .     .
۱۳۹۹/۰۸/۲۸

دوغارون نیاز بازار ۳۰ میلیون نفری افغانستان را تامین می‌کند

فرماندار تایباد: ۶۵ درصد کالاهای صادراتی استان خراسان رضوی از گذرگاه رسمی دوغارون به افغانستان روانه می‌شود و کالاهای صادراتی از این معبر زمینی نیاز بازار ۳۰ میلیون نفری این کشور را تامین می‌کند.


 

به گزارش روابط عمومی فرمانداری شهرستان تایباد " مهندس سیاح فرماندار شهرستان تایباد افزود: در حال حاضر زمینه حضور سرمایه‌گذاران داخلی در این نقطه از کشور فراهم شده که باید تمامی دستگاههای متولی و ادارات شرایط مناسبی برای حضور بیش از پیش این تجار و سرمایه‌گذاران فراهم کنند.
 
وی ادامه داد: این شهرستان یکی از مهمترین کانونهای اقتصادی کشور در همجواری با افغانستان به شمار می رود که نیاز است مسوولان کشوری و استانی به این دروازه طلایی در شرقی ترین نقطه کشور نگاه ویژه‌ای داشته باشند.

فرماندار شهرستان تایباد با اشاره به جایگاه گمرک ۱۰۰ ساله دوغارون در این شهرستان گفت: افزون بر ۸۰ درصد کالاهای صادراتی از گذرگاه رسمی دوغارون به شهر هرات یکی از بزرگترین بازارهای اقتصادی این کشور روانه می شود.
 
نماینده عالی دولت  افزود: سالانه افزون بر ۲ میلیون تن انواع کالا به ارزش بیش از ۲ میلیارد دلار به بازارهای هدف افغانستان صادر می شود که نشان از بازار پسندی کالاهای ایرانی دارد در واقع معبر زمینی دوغارون پل ارتباطی ایران با سایر کشورهای آسیای میانه به شمار می رود.
 
مهندس سیاح با بیان اینکه در صدد جذب سرمایه‌گذار در حوزه‌های مختلف اقتصادی هستیم ادامه داد: موقعیت جغرافیایی تایباد موجب شده این شهرستان تامین کننده کالاهای مورد نیاز بازار برخی کشورهای آسیای میانه نیز باشد.
 
وی گفت: حدود ۹۵درصد کالاهایی که به شکل ترانزیت به افغانستان ارسال می شود از امارات به بندرعباس و گمرک شهید رجایی و باهنر وارد شده و از طریق گمرک دوغارون به افغانستان ارسال می گردد و پنج درصد دیگر از این کالاها نیز از سایر گمرکات کشور به گمرک دوغارون وارد می شود.

فرماندار تایباد افزود: بیشترین حجم کار این گمرک ترانزیت کالا از طریق بندرعباس است و کالاهای تجار افغانستانی و پاکستانی و گاه هندی و دیگر کشورهای همسایه افغانستان، از طریق کشورهای عربی و حوزه خلیج فارس به گمرک بندرعباس، بندر لنگه و دیگر گمرک های مرزی ترانزیت می شود.

وی به نزدیک بودن گمرک دوغارون به مهمترین بازار اقتصادی افغانستان اشاره و بیان کرد: هرات یکی از مهمترین بازارهای کشور افغانستان است که با نقطه صفر مرزی و منطقه ویژه اقتصادی دوغارون ۱۲۰ کیلومتر فاصله دارد و نقش بسزایی در اقتصاد ۲ کشور ایفا می کند.

مهندس سیاح ادامه داد: با توجه به جایگاه استراتژیک این شهرستان مرزی، در صورت فراهم شدن زیرساخت های لازم در مرز و گمرک دوغارون این منطقه می تواند نقش بسزایی در تامین معیشت خانواده های مرزنشین داشته باشد.

فرماندار شهرستان تایبادگفت: با توجه به اشتراکات فرهنگی ایران و افغانستان به ویژه شهرستان تایباد با استان هرات می توانیم در حوزه مسایل فرهنگی نیز تعاملات مناسبی داشته باشیم.
 

 


منبع : زیرپرتال فرمانداری تایباد
تعداد بازدیدها : ۱۶۸


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟

بازدید امروز ۱۳۸
تعداد بازدیدکنندگان امروز ۵۹ نفر
تعداد بازدیدکنندگان دیروز ۸۴ نفر
کل بازدیدکنندگان ۵۶۹۲۵۹ نفر
تعداد کاربران مهمان ۳۶ نفر
آماربازدیدکنندگان